TOPUK DİKENİ NEDİR? TOPUK DİKENİ NASIL OLUŞUR? TOPUK DİKENİ NASIL GEÇER

TOPUK DİKENİ NEDİR? TOPUK DİKENİ NASIL OLUŞUR

TOPUK DİKENİ NEDİR?
Topuk dikeni, topuk kemiği ile taban çukuru arasında oluşan kemik benzeri kalsiyum birikintisidir. Sıklıkla topuğun önünde başlar ve daha sonra ayağın diğer kısımlarını etkiler. Genellikle yaklaşık 0,5 cm boyundadır. röntgen,MR ile görüntülenmektedir.

TOPUK DİKENİ SENDROMU BELİRTİLERİ NELERDİR?
Sabah kalkarken topukta bıçak batması gibi keskin ağrı.
Günün geri kalanında topukta donuk bir ağrı hissetmek
Topuğun ön tarafında iltihaplanma ve şişme etkilenen bölgeden yayılan ısı.
Topuğun altında küçük, kemik benzeri çıkıntı.
Ayakkabı giymekte zorluk çekmek.

Plantar Fasiit veya topuk dikeni olarak halk arasında bilinen bu durum genellikle, sabah yataktan ilk kalktıklarında topuk tabanında ağrıdan şikayet ederler. Bunun nedeni, ayak tabanında bulunan plantar fasyanın sertleşmesi gerginliği veya basıya uğraması ile karekterizedir. Ayağa kalktığımızda bağ gerilir. Uzun süre Ayakta durduğumuzda, fasya gerginleşir ve yeterince esnek olmadığı için , yapıştığı topuk kemiğini çeker. Bu şiddetli ağrı veya iltihaplanmaya neden olur.

Topuk dikeni tedavisi
Topuk dikeni tedavisinde amaç ayağa binen basıncı azaltmak, ağrı ve iltihabı kontrol altına almak, doku iyileşmesini teşvik etmek ve yumuşak dokuların esnekliğini artırmaktır. Topuk dikeni için yapılan tedaviler şunları içerebilir:

İstirahat. Bol miktarda istirahat ayağa uygulanan baskıyı azaltarak etkilenen bölgedeki iltihabi durum ve ilişkili ağrı ve şişliğin azaltılmasına yardımcı olabilir.
Buz uygulaması . Buz iltihabı baskılayarak ağrı ve şişliği azaltmaya yardımcı olabilir.
Ortez kullanımı. Bu amaçla kullanılan halka şeklindeki tabanlıklar topuktaki baskıyı almak için ayakkabının içine yerleştirilerek kullanılır.
Egzersiz uygulaması

Darbe emici spor ayakkabı giymek. Ayaktaki yumuşak dokulara uygulanan basıncı hafifletmeye ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir.
Antienflamatuar ilaçlar. İltihabi süreci baskılayarak şişliği azaltmaya yardımcı olur.
Ekstra korporeal şok dalgası tedavisi (ESWT). Yüksek enerjili ses dalgaları ilgili bölgeye yönlendirilerek plantar fasyadaki hasarın iyileşmesi teşvik edilir ağrı azaltılmaya çalışılır.