KARPAL TÜNEL SENDROMU NEDİR? ELDE SİNİR SIKIŞMASI NEDİR? NASIL OLUŞUR

KARPAL TÜNEL SENDROMU NEDİR?

Karpal tünel sendromu nedir? 

(KTS ) El bileğinden geçen Median sinirin bilek boyunca sıkışması sonucu karşılaşılan bir durumdur . Bu sinir, başparmak, işaret parmağı, uzun ve yüzük parmağının yarısının duyusunu sağlar. Ayrıca başparmak tabanın kaslarını innerve etmekten de sorumludur.

Karpal tünel, karpal kemikler ve halka şeklindeki karpal bağ arasındaki anatomik bir bölgedir. Median sinir, parmakların 9 fleksör tendonuna eşlik eden bu kanaldan geçer.

Karpal tünel içindeki alanı küçülten veya tünel içindeki dokuların boyutunu artıran herhangi bir durum KTS semptomlarına yol açabilir. Karpal tünel genişleyemez, bu nedenle tünelde anormal basınca neden olan herhangi bir durum KTS semptomları üretebilir. Ve karpal tünel içindeki herhangi bir basınç artışı, sinire giden kan akışını azaltarak sinir fonksiyonunun kaybına yol açabilir.

-El ve el bilek ağrıları birçok kişinin karşılaştığı sağlık problemleri arasında yer alır. Günlük hayatı olumsuz etkileyen ve bazen dayanılmaz ağrılara neden olan el ve el bileği ağrıları, mutlaka tedavi edilmelidir.


Fiziksel rahatsızlıklarınızı bize danışmak için her zaman arayabilirsiniz!