KAYROPRAKTİK - KAYROPRAKTİK TEDAVİ NEDİR

KAYROPRAKTİK NEDİR ? KAYROPRAKTİK TEDAVİ ?

KAYROPRAKTİK

Kayropraktik , hastanın kas-iskelet sistemi  ,kemikler, sinirler, kaslar, tendonlar ve bağlarla ilgilenen bir sağlık mesleğidir.Yunanca kökenli bir kelime olan kayropratik, el uygulamaları anlamına gelmektedir.Manuel tedavilerin içerisinde en popüler ve bilimsel çalışmalar yapan akademik olanıdır.

Kayropraktik, sinir sistemini düzenlemek amacıyla omurga, kemik ve kaslara müdahale etme yöntemidir. Genel hedef omurgada var olduğu düşünülen oynamaları ortadan kaldırmaktır.

Kayropraktik Tedavi Nedir?

Kayropraktik tedavi  yaşam kalitenizi artıran güncel bir sağlık uygulama protokolüdür.Kayropraktik tedavi sadece omurganızla ilgili değil Sinir sistemini ve vücudunuzun her bölümü ile ilgilenir.  genel amacı, günlük işlerinizi ve yaşam kalitenizi etkileyen kas-iskelet sistemini iyileştirmektir.

Kayropraktik tedavi, kas iskelet sinir sistemi üzerine uygulananan bir tedavi yöntemidir.. Bu işlem özellikle omurga üzerine yapılır ve esas amacı omurgayı hareketlendirmek, omurganın dizilim bozukluğunu gidermek ve vücudun fonksiyonlarını düzenlemektir.

Kemiğe uygulanan müdahale şeklidir,(activator)

Kayropraktik Tedavi Nasıl Yapılır?

Kayropraktik tedavi; gerektiğinde elle, gerektiğinde masa destekli ve gerektiğinde itiş görevi gören cihazlar ile  (activator) profesyoneller tarafından uygulanan bir tedavi uygulama  şeklidir.

Tedavi Süreci Nasıldır?

Tedavi hastalığa göre şekillenir. Genelde haftada 1 veya 2 seans toplamda 6-8 seans uygulanır. Sağlıklı bireylerin ise sağlıklı kalabilmek için en az 3 ayda bir kayropraktik tedavi olmalarında yarar vardır.

Kayropraktik Tedavinin Yan Etkisi Var Mı?

Tespit edilmiş, herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Kayropraktik Tedavinin Yararları Nelerdir ?

Bel -Boyun ağrısını iyileştirir ve hafifletir

Ağrı kesicilere olan bağımlılığı azaltır

Baş Ağrısı ve Migren ağrısını hafifletir

Sırt ağrısını hafifletir.

Kireçlenme (Osteoartrit) semptomlarında hafifletir

Baş ağrısı semptomlarını hafifletir.

Skolyoz semptomlarını azaltır.

Daha kolay nefes alabilme

Daha iyi hareket aralığı açıklığı (range of motion)

Dengeli uyku kalitesi

Uygun maliyet ve kolay ulaşım

Kayropraktik Tedavi Hangi Hastalıklarda Uygulanmaktadır?

Boyun, sırt ve bel bölgesi kökenli, kollara ve bacaklara yansıyabilecek mekanik kaynaklı problemlerde, omurganın tanımlanmış yapı ve mekanik problemlerinde, hareket bozukluklarında, eklem, kas problemlerinde, bu alan içerisine girebilecek ameliyatlık boyuta gelmemiş fıtıklarda, erken evre kanal darlıklarında uygulanabilir.

Aynı zamanda kayropraktik tedavi koruyucu sağlıktır. Rahatsızlıklarda sebepler ve sonuçlar vardır. Modern tıp sonuçlarla ilgilenir yani belirtilerle ilgilenir bu belirtileri düzeltmeye çalışır.

Kayropraktik gibi koruyucu sağlıkla ilgilenen bölümlerse sonuçları değil sebepleri ortadan kaldırmaya yöneliktir. Belirtilerden ziyade bu belirtiyi ortaya çıkaran esas sebep nereden geliyorsa onu düzeltmeye yönelir.

Kayropraktik Tedavi Bilimsel Mi?

Kayropraktik tedavi, Dünya Sağlık Örgütü tarafından kabul edilmiş “bilimsel” bir tedavi uygulamasıdır.

Kayropraktik Güvenli Midir?

Eğitimini almış profesyoneller tarafından uygulandığı  sürece oldukça güvenlidir. Güvenilirliği ve başarı oranı sayesinde Amerika Birleşik Devletleri (USA) gibi dünyanın birçok ülkesinde  en popüler fiziksel sağlık uygulaması haline gelmektedir.

Kayropraktik Uygulaması Ağrı Yapar mı ?

Kayropraktik uygulama ağrı oluşturacak bir uygulama değildir. Hastaların bir çoğu seans sonrasında rahatladıkların belirtirler.

Kayropraktik Tedavi Hangi Durumlarda Uygulanmaz?

İleri derece kireçlenme (osteoporoz) ,Kırık, Kanser, Kas ve yumuşak dokuların hastalıkları, Septik artrit, Romatoid artrit,  Kauda equina sendromu gibi durumlarda ise alanında uzman  hekim değerlendirmesi  gerekmektedir.

 

 

Kayropraktik(chiropractic) uygulamaları  için Mac Terapi ekibi Yanınızda

Ağrı ile ilgili sorularınızı  iletişim sayfamızdan formu doldurarak bize iletebilir. +90 (505) 065 14 94 nolu telefonumuzu  arayarak  veya whatsapp üzerinden  yanıt alabilirsiniz!@alicanbehsi


Fiziksel rahatsızlıklarınızı bize danışmak için arayabilirsiniz!