Patella Femoral Ağrı Sendromu Nedir?

PATELLA FEMORAL AĞRI SENDROMU - ÖN DİZ AĞRISI NEDİR?

 Patella Femoral Ağrı Sendromu Nedir?
Patella diz kapağı kemiği anlamına gelir. Patellofemoral ağrı sendromu, diz kapağı kemiği kökenli ağrıları ifade eder. Ana sorun diz kapağının yerleşim sorunu veya oluşturduğu anormal eklem yüklenmesidir.


 Diz hareketinde sorun mu var?
Dizin hareketi sırasında, diz kapağı kemiği arkada eklem yaptığı femur kemiği üzerinde sürekli yukarı inip ve çıkar. Bu mekanizmanın sağlıklı şekilde çalışmaması patellofemoral ağrı sendromuna neden olur. Diz kapağı kemiğinin farklı yerleşimi (içe veya dışa yer değiştirmiş olması) veya dört başlı bir kas olan kuadriseps kasının hizalanmasındaki bozukluk bu sorunu tetikleyebilir. Dizin bükülmesi sırasında diz kapağının arkaya uyguladığı basınç artar. Ancak diz kapağı arkasındaki eklem yüzeylerinin farklı alanlara sahip olmasından dolayı bu artma her zaman sorun yaratmayabilir. Bu bölgede bir sorun varsa, her diz kıvırma hareketi diz kapağı kemiğinin arkasındaki enfeksiyon sürecini hızlandırır.
Dizin içerisinde bulunan quadriseps kası dört başlı bir kastır ve her bir parçası diz kapağı kemiğini farklı yöne doğru çekmeye çalışır. Quadriseps kasının dış parçası (v. lateralis) ile iç parçası (v. medialis) arasındaki dengesizlik bu sorunu tetikleyebilir. Kas kuvvet dengesizliği ya da diz kapağı yerleşim anormalliği sonucu diz kapağının arkasındaki uyluk kemiği oluğunda düzgün hareket edemez. Bu durumda sorunun oluşmasına zemin hazırlar.


 Patellofemoral ağrı sendromu neden olur?
Kas kuvvet dengesizliği
Daha önce geçirilmiş diz yaralanması
Yapısal farklılıklar (geniş Q açısı, düztabanlık, tibial torsiyon, vb.)
Kas kısalıkları (diz çevresi kasları-quadriseps, hamstring, iliotibial band.)
Kişinin dizini bükerek oturması. Tüm vücut ağırlığı ile dizini bükme işini yaptığı çömelme, koşu, oturma, özellikle merdiven inip çıkmak bu şikâyetleri artırmaktadır.

 Patellofemoral ağrı sendromu tedavisi
-Fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamasının oldukça etkili olduğu kanıtlanmıştır.. Tedavide cerrahi yaklaşım nadiren gerekir. PatellaFemoral ağrı sendromu tedavisinde Egzersiz yapmak, çevre diz çevre kaslarını güçlendirmek , ve bir süre dizi zorlayacak çömelme vb hareketlerden kaçınmak gerekmektedir.