Kalça kireçlenmesi (arthrit) nedir? Kalça Kireçlenme Evreleri

KALÇA KİREÇLENMESİ (arthrit) nedir?

✔ Kalça kireçlenmesi (arthrit) nedir?

Osteoartrit veya halk arasında bilinen ismiyle kireçlenme, özellikle ileri yaşlarda oldukça sık görülen ilerliyen bir sağlık problemidir. Dejeneratif eklem hastalığı ve artroz bu rahatsızlığa verilen diğer isimlerdir. Kireçlenme tipi eklem hastalığının sık görüldüğü eklemlerden birisi de kalça eklemidir.Kalça eklemi, büyük kas gruplarının ve tendonların desteklediği insan vücudundaki en büyük eklemdir. Kalça eklemi femur başının (uyluk kemiği ) pelvis kemiğindeki (leğen kemiğindeki) asetebulum denilen yuvaya yerleşmesi ile oluşur. Femur başını asetebulum içindeki hareketkeri bacağın içe-dışa, öne-arkaya, ve dairesel hareketler yapmasına izin verir.

-Kireçlenme durumunda kıkırdak yapı hasar görür veya tamamen tahrip olur.
Kalçadaki kıkırdak hasar gördüğünde sertleşir. Kıkırdak incelmesi kemikler arasındaki boşluğu daraltır. İlerlemiş vakalarda kemik kemiğe sürtünür ve herhangi bir hareket sonrası ağrı ve sertliğe neden olabilir. Kemikler arasında herhangi bir noktada sürtünme olduğunda, aynı zamanda kemik çıkıntılarına yol açabilir.Genellikle ileri yaşlarda (55 yaş üstü)kişilerdegörülmektedir.


✔Kalça Kireçlenmesi Belirtileri Nelerdir ?
Hastalar ağrı yüzünden uzun süre ayakta duramamakta ve uzun süre yürüyüş yapamadıkları gibi aynı zamanda eğilme, oturma, kalkma gibi aktiviteleri yerine getiremeyerek hareket kısıtlılığına neden olmaktadır. Hasta yorgun olduğu zaman ağrılar çoğalmakta dinlendiği zaman ise ağrılar dinmektedir. İlerleyen kalça kireçlenmesi problemlerinde gece uyku sırasında ve istirahat sırasında da ağrılar hissedilmektedir.
-Genellikle kalça ağrısı yaşayan insanlar ağrı kesici kullanarak ağrılarını dindirmeye çalışmakta ve tedaviyi ertelemektedir.


✔Kalça Kireçlenme Evreleri
1. Evre : Kalça eklemlerinde ve minör kemik çıkıntıları hafif aşınma ve yıpranma başlar, genellikle çok az ağrı ile veya hiç ağrı olmayabilir.


2. Evre : Kıkırdak parçalanmaya başlar ve Röntgen görüntülerinde genellikle kemik çıkıntısı büyümeleri görülür. Semptomlar kalçada ağrı, sertlik içerir. Bu aşamaya hafif kalça kireçlenmesi denir.


3.evre. kıkırdak aşınmaya ve ile eklem arasındaki boşluğu daraltmaya başlar. Eklem iltihaplanır ve normal günlük aktivite sırasında rahatsızlık vermeye başlar.

4. Evre: Kireçlenmenin en şiddetli aşamasıdır, yani aynı zamanda en acı vericidir. Bu noktada, kıkırdak tamamen yok olur ve bu da eklemden inflamatuar bir tepkiye yol açar. Genellikle 4. evre kişilerde kalça protezini içeren ameliyat gerekmektedirFiziksel rahatsızlıklarınızı bize danışmak için arayabilirsiniz!