EVDE FİZİK TEDAVİ HİZMETİ ?EVDE FİZİK TEDAVİ NASIL YAPILIR?

EVDE FİZİK TEDAVİ SAĞLIK HİZMETLERİ

 


Evde Fizik Tedavi Hizmeti  nedir?

Fizik tedavi kişilerin hayatları boyunca hareket, kuvvet ve genel sağlığının korunması,  en iyi hale getirilmesi  ve geri kazanılması için kullanılan bir terimdir. Rehabilitasyon ise onarma, tamir etme, yeniden yerine koyma anlamını taşımaktadır.  Rehabilitasyon  öncelikle (primer) hastalık (patolojik) süreçleri ve bunun sonucunda ortaya çıkan rahatsızlıklar nedeniyle ortaya çıkan bozukluklar ve fonksiyonel problemleri olan kişilerin bağımsızlığını artırmayı amaçlayan hedef odaklı bir tedavi sürecidir.

 

Evde fizik tedavi, hastane ya da sağlık kuruluşlarına ulaşmakta  zorluk yaşayan hastalara özel doktor gözetiminde ev ortamında uygulanan fizyoterapi ve rehabilitasyon  hizmetine denir.

Özellikle’de  Hemipleji (felç,inme), yaralanma hastalık veya yaşlılık gibi nedenlerle hareketlerdeki kısıtlılık lar sebebiyle uygulanmaktadır. Evde fizik tedavi, hastanın ve bakım veren hasta  yakınlarının hayatını kolaylaştırması , Aynı zamanda evde yapılacak fizik tedavi egzersizleri bakımından hem hastanın hem de bakım veren hasta yakınlarının eğitim almasına olanak sağladığı için evde fizik tedavi hizmeti günümüzde tercih edilen bir  hizmet haline gelmektedir. 

 

 

EVDE FİZİK TEDAVİNİN FAYDALARI NELERDİR?

-Yatağa bağımlı,Ortopedik ameliyat sonrası  sağlık hizmetine  ihtiyacı olan hastaların  evde fizik tedaviye daha kolay ulaşıması.

-Hastanın evinde hem kendini güvenli hissetmesi kendi ev ortamında daha rahat ve katılım sağlayarak egzersizlerini fizyoterapist eşliğinde yapılabilmesi,

-Hasta kendini daha rahat hisseder, bu durum tedaviyi  pozitif anlamda destekler. 

-Zaman: Hasta gün ve saati kendi işlerine göre ayarlayabilecek şekilde uygun   zamanı seçmesi günümüz’de  tercih etme sebepleri arasındadır.

-Hasta, fizik tedavi hizmetini evinin rahatlığında alır. 

-Hasta fizik tedavi hizmetine ulaşmak için enerji harcamak zorunda kalmaz. 

-Evde fizik tedavi hizmetinde zamanın ve enerjinin tamamı iyileşmeye ayrılmış olur. 

-Zaman, ve ulaşım sırasında harcanan parayı da hesaba kattığımızda evde fizik tedavi hizmeti düşük maliyetlidir. 

Fizik tedavi uygulaması tamamlandıktan sonra hasta evinin rahatlığında direk olarak dinlemeye geçer, eve ulaşmak için ayrıca yorulmaz, bu da aynı şekilde iyileşme sürecini hızlandırır. 

 

 

Evde  Fizik  Tedavi Nedir?

Evde fizik tedavi; yaşlılık, travma, nörolojik ya da ortopedik hastalıklar nedeniyle hareket kısıtlaması olan hastaların yeniden hareket edebilmesi için ihtiyacı olan fizyoterapi uygulamalarının ev ortamında gerçekleştirilmesidir. Evde fizik tedavi uygulaması hastalığın ya da travmanın teşhisine bağlı olarak özel uzman hekim denetiminde,fizyoterapistler tarafından uygulanır. 

Hemipleji(Felç),travma,vb ameliyat sonrası (post op)yaralanmalar, yaşlılığa bağlı kas ve kemik rahatsızlıkları ,nörolojik ,ortopedik,hareket kısıtlamasına ya da kas ağrılarına neden olan diğer hastalıklarda evde fizik tedavi   büyük şehirlerde, ulaşım ve trafik sorunu ya da hasta yakınlarının iş hayatının getirdiği kısıtlamaları ortadan kaldırma imkanı verir. 


Evde Fizik Tedavi Nasıl Yapılır?

Evde fizik tedavinin nasıl yapılacağı hastanın ihtiyacına göre, uzman hekim tarafından oluşturulacak uygulama protokolüne bağlı  kalarak  her vakada değişiklikler gösterir. 

Örneğin travmaya bağlı  kemik kırığı  ameliyatı sonrası iyileşme ve yeniden hareket edebilmek için evde fizik tedavi alan bir hastaya uygulanan tedavi ile, nörolojik  rahatsızlığı örneğin :felç hastasına uygulanan evde fizik tedavi protokolü ve uygulaması farklılık göstermektedir. 

 

Evde Fizik Tedavi kişiye özel fizik tedavi protokolünü bir doktor oluşturması gerekir ve multidisipliner bir çalışma gerekmektedir. uzman  fizyoterapistler tarafından uygulanır. Elektro terapi , sıcak(thermal) ve soğuk (nonthermal) uygulaması, ergoterapi,manuel terapi gibi fizik tedavide kullanılan birçok yöntem ve cihazlar evde fizik tedavi hizmetine dahil edilmektedir.