BOYUN DÜZLEŞMESİ NEDİR?

BOYUN DÜZLEŞMESİ NEDİR ?

  BOYUN DÜZLEŞMESİ NEDİR?
Sağlıklı bir vücut omurga kafatasından kuyruk sokumuna kadar uzanan yapısında dört ayrı bölgede kavis (curve) gösterir. Bunlar boyun ve bel bölgesinde C harfi gibi, sırt ve kuyruk sokumu bölgesinde ters C harfi gibi görüntü mevcuttur.. Bu kavislerin normalden fazla olması ya da az olması çeşitli omurga rahatsızlıklarına sebep olur. Kemiklerdeki bu oluşan değişiklikler hem omurgalara hem de etrafında var olan kas grubu ve bağlara fazladan yük bindirerek birçok belirtinin oluşmasına sebep olur.
Boyun düzleşmesi; omurgada normal olması gereken C harfi gibi görüntünün kaybolup düz bir omurga görüntüsünün oluşması ya da C harfi açısının azalması demektir.

 BOYUN DÜZLEŞMESİ BELİRTİLERİ NELERDİR?
-Boyun ağrısı,
-Boyun hareketlerinde kısıtlılık,
-Boyun kaslarında güçsüzlük baş ağrısı,
-Sırt ağrısı, Omuzlarda yük varmış hissi gibi ağırlık hissi ve ağrı,
- Sinir köklerine bası var ise kollarda ağrı ve elde uyuşma görülmektedir.

 Nasıl Tedavi Edilir?
Boyun düzleşmesine neden olabilecek bilgisayar kullanımı, telefon kullanımı, çalışma şekli, yastık seçimi gibi günlük hayatta yapılan hatalar için hasta bilgilendirilir.

-Tedavide ilk aşamada fiziksel değerlendirme tercih edilir. Fizik tedavi olarak çeşitli boyun ve postür egzersizleri, boyun traksiyonları ve masaj uygulamalaro. hem bölgedeki kasların güçlendirilmesi, hem omurganın bası belirtilerinin rahatlatılması hem de kemik yapıların düzenlenmesi açısından faydalıdır.Kişide ağrılı bir boyun yoksa sadece duruş önerileri ve egzersiz yapılması yeterlidir. Ağrı mevcut ise hekiminize danışmanız gerekmektedir.


Hekim hastanın vücut dengesini ve boyun hareketlerini detaylı olarak değerlendirir, boyun anatomisini  fiziksel muayene ederek inceleyebilir.
Gerekli görüldüğü taktirde omurga röntgen , MR ve tomografi istenebilir.Fiziksel rahatsızlıklarınızı bize danışmak için arayabilirsiniz!