Manuel Terapi Nedir? Manuel Terapi Kaç Seans Yapılır,Manuel Terapinin Fıtık Tedavisinde rolü,Manuel Terapi Hangi Rahatsızlıkları Tedavi Edebilir?

MANUEL TERAPİ NEDİR? MANUEL TERAPİ HİZMETİ

Manuel Terapi Nedir?

Manuel terapi tıbbın en eski ve klasik uygulamalarından biridir . Binlerce yıldır tıbbın içinde uygulana gelmiş ve insanların şifa bulduğu bir tedavi yöntemidir.Neredeyse insanlık tarihi kadar eski bir uygulama geçmişine sahip olan manuel terapi, Galen ve Hipokrat gibi tıbbın öncülerinin de bahsettiği "Doğru bası ile yapılan tedavi" ve "Omur çevresi germe" gibi tedavileri de kapsamaktadır..Manuel terapi, belirli bir amaca ulaşmak için herhangi bir cihaz veya makine kullanmadan ellerle yapılan yumuşak doku çalışmaları ve mobilizasyon/ manipülasyon(hareket ettirme ) teknikleridir.

Yumuşak doku çalışmaları kas gibi vücut dokularına basınç uygulayarak gevşemeye, dolaşımın artmasına, skar dokuların gevşemesine ve ağrının hafiflemesine yardımcı olur.Mobilizasyon/Manipulasyon kemikleri ve eklemleri belirli bir pozisyona doğru hareket ettirmek, çekmek ve itmek için değişen hızlarda, güçte ve mesafede uygulanan ölçülü hareketlerdir. Bu eklemlerin etrafındaki gergin dokuları gevşetir, eklem ve çevresindeki dokularda ağrıyı azaltır, esneklik ve doğru hizalanmaya yardım eder.

Genellikle travma, yaşlanma, spor yaralanmaları, doğum kusurları, yaralanmalar  veya  kötü postür  sonucu, birçok insan sırt ve boyun ağrısına veya gerginliğe aşinadır.  Ağrısız bir hayata dönme niyetiyle, bireyler genellikle rahatlamak için bir fizyoterapistin yardımına başvururlar. Manuel terapi konusunda eğitimli olan fizyoterapistler,doktorlar ağrıyı, gerginliği hafifletmek ve bireylerin günlük yaşam aktivitelerine en kısa zamanda dönmesine yardımcı olmak için manuel terapi yöntemini uygularlar.

Manuel terapi teknikleri nedir?

Eklem Mobilizasyonu

Hastalar genellikle sırt ve boyun kaslarında belirli bir kasın tutulmasından şikayetçidir, dinlenme, buz ve masaj uygulaması ağrının azalmasını sağlar. Ancak sırt ve boyun ağrısı genellikle tekrarlar. Eklem mobilizasyonu (hareketlendirmek) ile tutulmuş olan eklemler gevşetilir ve hareket hızı artırılır.

Yumuşak Doku Mobilizasyonu

Eklemleri ve etrafındaki kasları etkin hale getirmek için uygulanır. Eklem hareketleri düzeldiğinde kasların gerginliği azalır ve gevşer. Yumuşak doku mobilizasyonu, çeşitli sebeplerden ortaya çıkan miyofasyal adezyonları(sertliği) ,tedavi etmek için doku sıvılarını ve kan dolaşımını harekete geçirerek kas gerginliğinin azalmasını sağlar., Omurgayı çevreleyen kasların tamamına uygulanır ve ritmik germe ile kuvvetli basınçtan oluşur kas çevrelerine uygulanır.

Germe  ile Say

Bu teknik, yapısal ve postüral problemlere neden olan anormal nöromüsküler refleksleri düzeltmeye odaklanır ve ağrıyı tetikleyen noktalara uygulanır. fizyoterapist hangi noktada hassasiyetin azaldığını sorarak hastanın en rahat pozisyonunu bulur. Hasta yaklaşık 90 saniye boyunca  rahat pozisyonunda tutulur. Bu süre boyunca hafif gerilme ile asemptomatik gerginlik oluşur ve yavaşça bu pozisyondan çıkarılır. Ardından vücut kaslarının normal bir gerginlik seviyesine dönmesi sağlanır. Kaslardaki doğal gerilme, iyileşme aşamasını belirler. Bu teknik, diğer prosedürlerle tedavi edilemeyecek kadar akut veya çok hassas olan sırt problemlerinin tedavisinde tercih edilir.

 

Manuel terapi hangi rahatsızlıklarda kullanılır.

Kifoz, lordoz,skolyoz gibi omurga ile ilgili rahatsızlıklarda omuz ,el bileği , (karpal tünel sendromu) De quervain ,ayak bileği rahatsızlığı dirsek rahatsızlığı (tenisçi dirseği, golfçu dirseği), Kalça ve diz enflamatuar olmayan fonksiyonel bozukluklarında , fibromyaljide  ve kalçanın fonksiyonel bozukluklarında başarıyla uygulanır. Bel ve boyun fıtıklarında % 90’nın üzerinde başarılı sonuç  alınır. Bel fıtıklarında ve boyun fıtıklarında nadir olgular dışında ameliyat kesinlikle kişilerin tek seçeneği değildir.

Manuel terapi kesinlikle risk oluşturmayan, deneyimli ellerde son derece güvenli ve etkili bir tedavi şeklidir. Sırt ve boyun vb rahatsızlıkların bir çoğunda güvenle uygulanmaktadır. Yurtiçi ve yurtdışında  hastane ,tıp merkezi olarak bir çok kurumda uygulanmaktadır.

MANUEL TERAPİNİN AMACI NEDİR?

Manuel terapi yöntemleri kas-iskelet sistemi hastalıkların tedavisinde özellikle bel ve boyun ağrısı için cerrahi olmayan bir yaklaşım olarak kullanılmıştır. Bu yöntemle bozulmuş biyomekaniğe bağlı ağrı ortadan kaldırılır. Normal hareket ortaya çıkarılır. Hastalara detaylı bir fonksiyonel muayene sonucunda uygulanan güçler kas, fasya, tendon, bağlar, kemik, eklem ve omurga yapısına uygun bir şekilde kişiye özel uygulanır.

 

Manuel Terapi Kaç Seans Yapılır?

Hastalığın şiddetine ve oluştuğu sürece göre seans sayısı değişmektedir. Hafif olgularda bu sayı bir ile üç seans arasında değişirken orta şiddetli olgularda üç ile beş seans şiddetli olgularda ise beş ile sekiz seans olabilmektedir.

Manuel Terapinin Fıtık Tedavisinde rolü

Ortopedik  rahatsızlıklarda manuel terapi sıklıkla başvurulan bir elle uygulama  yöntemidir. Özellikle bel ,boyun fıtığı manuel terapi ile tedavi edilerek, hareket açısındaki kısıtlamalar yok edilebilir. Bel bölgesinin sahip olduğu fizyolojik ve anatomik hareketlerindeki engellemeler ya da eklemin esas hareket kabiliyetini kaybetmesi, kısıtlanması manuel terapi ile tedavi edilebilir.

Bu kapsamda elle çekme,itme gibi manevralar uygulanır. Böylece eklemlerin sahip olduğu fizyolojik ve anatomik açıların geri kazandırılması amaçlanır. Tüm kas ve iskelet sistemi hastalıklarında olduğu gibi bel ve boyun fıtığı sorunları da manuel terapinin tedavi gerçekleştirdiği bir alandır.

Ameliyatsız fıtık tedavisi manuel terapi ile mümkündür.Ancak manuel terapinin tedavi süresi, hastanın fiziksel ve psikolojik durumuna göre değişkenlik göstermektedir. Boyun ve bel fıtığı  sorunları için ortalama 3 ila 8 seans arası etkili sonuçların alınması beklenir.

Manuel terapinin avantajları nelerdir?

Manuel tedavide iyileşme süreci çok hızlıdır. Tedavi süresi de diğer tekniklere göre oldukça kısadır.

Manuel terapide ilk seanstan itibaren oldukça etkili sonuçlar alınabilir. Ağrı ve gerginlik azalırken hareket yeteneği büyük ölçüde artar.

Manuel terapinin başarı oranı diğer tekniklerden çok daha fazladır. Başarı oranını yüksek olması sayesinde en sık talep edilen fizik tedavi yöntemidir.

Manuel terapide hasarlı bölge direkt olarak elle tedavi edilir. Herhangi bir şekilde alet ve cihaz kullanılmaz.Manuel terapinin hiçbir yan etkisi bulunmaması   ise en önemli avantajlarından birisidir.

Manuel Terapi Hangi Rahatsızlıkları  Tedavi Edebilir?

Manuel terapi, akut ve kronik sırt,bel,boyun ağrısı da dahil olmak üzere omurgadan kaynaklanan sorunlar için sıklıkla kullanılmaktadır. Bununla birlikte, teknik genellikle aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok çeşitli sorunları tedavi etmek için uygulanır:

Bel ağrısı

Boyun ,Sırt ağrısı

Boyun yaralanmaları

El, bilek, dirsek veya omuz rahatsızlıkları

Kalça, diz, ayak bileği veya ayakrahatsızlıkları

Travma kaynaklı yaralanmalar

Fıtık tedavisi

Kas spazmları/kas gerginliği

 


Manuel terapi için Mac Terapi ekibi Yanınızda

Ağrı ile ilgili sorularınızı  iletişim sayfamızdan formu doldurarak bize iletebilir ve ya +90 (505) 065 14 94 nolu telefonumuzu  arayarak  veya whatsapp üzerinden  yanıt alabilirsiniz!

Diğer Hizmetler

Fiziksel rahatsızlıklarınızı bize danışmak için her zaman arayabilirsiniz!